Zwycięski remis

Boca Juniors zremisowali na wyjeździe 2:2 z Argentinos Juniors w spotkaniu ostatniej 5. kolejki drugiej fazy „Campeón de Copa Diego Maradona 2020”. Wynik ten dał im awans do finału tych rozgrywek, gdyż River Plate niespodziewanie przegrało u siebie 0:2 z Independiente.

Przed meczem media zapowiadały, że trener Miguel Angel Russo wystawi na ten mecz rezerwowy skład oszczędzając podstawowych graczy na rewanżowe spotkanie 1/2 finału Copa Libertadores z Santosem. Przewidywania prawie się sprawdziły, gdyż dwóch kluczowych graczy zagrało jednak od początku, na prawej pomocy Eduardo Salvio i Leonardo Jara (tym razem nie na prawej obronie, a jako defensywny pomocnik).

Początek spotkania należał do gospodarzy, którzy w razie wygranej i straty punktów przez River Plate również mogliby awansować do finału. Szybko udało im się sforsować obronę Xeneizes i od 10. minuty prowadzili po trafieniu Diego Sosy. Utrata gola obudziła Bosteros, którzy zaczęli stopniowo przejmować inicjatywę. Efektem tego był wyrównujący gol Mauro Zarate w 24. minucie, któremu kapitalne podanie posłał Edwin Cardona.

W tym samym czasie River Plate przegrywało już u siebie 0:1 po golu 18-letniego Alana Velasco w 25. minucie. Z wyniku tego cieszyły się obie ekipy, a zwłaszcza Xeneizes, którym remis dawał awans.

W kolejnych minutach obie strony miały dogodne sytuacje bramkowe. Najpierw dla gospodarzy Miguel Ángel Torrén trafił z rzutu wolnego w poprzeczkę, gdy po chwili 100% sytuację zmarnował najpierw Ramon Abila, a odbitą przez bramkarza piłkę po jego strzale z kilku metrów mógł do praktycznie pustej bramki wpakować Salvio, ale fatalnie przestrzelił.

W 43. minucie Boca Juniors powinni już objąć prowadzenie, gdy arbiter podyktował rzut karny za zagranie Carlosa Quintany ręką w polu karnym. Niestety Ramon Abila uderzył bardzo mocno, ale nad poprzeczką.

Na przerwę obie drużyny mimo wszystko schodziły zadowolone, gdyż w drugim spotkaniu Millonarios przegrywali już od 40. minuty 0:2 z El Rojo, a gola ponownie strzelił młodziutki Alan Velasco.

Druga połowa już nie była tak bardzo otwarta i emocjonująca jak pierwsza. W 61. minucie Ramon Abila wykorzystał fatalny błąd Franco Ibarry, który chciał podać do bramkarza. Wanchope je przejął, minął bramkarza i wpakował piłkę do siatki. Tym samym zrehabilitował się za zmarnowany rzut karny.

Od tego momentu Bosteros wiedząc, że wynik meczu River-Independiente nie uległ zmianie i remis daje im awans postanowili się wycofać i bronić korzystnego wyniku. Przez długi czas umiejętnie to robili, ale w 87. minucie zza pola karnego mocno tuż przy słupku uderzył Fausto Vera i doprowadził do remisu. To oznaczało, że kolejna bramka dla gospodarzy da im awans. Zrobiło się nerwowo, a dodatkowo część jupiterów odmówiła posłuszeństwa i mecz na kilka minut został przerwany. Ostatecznie w końcówce już nic się ważnego nie wydarzyło poza czerwoną kartką dla Franco Ibarry w ostatniej minucie doliczonego czasu gry.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kto będzie rywalem Boca Juniors w finale. W grupie B w najlepszej sytuacji jest Banfield, który podejmuje walczące już o nic San Lorenzo i w razie wygranej to on będzie przeciwnikiem Bosteros. W grze o finał są jeszcze Talleres Cordoba i Gimnasia La Plata.

Argentinos Juniors vs Boca Juniors – 2:2 (1:0)
1:0 Diego Sosa (10′)
1:1 Mauro Zarate (24′)
* 43′ Ramon Abila (karny przestrzelony)

Aktualne tabele rundy zwycięzców tutaj.

Aktualna tabela rundy przegranych tutaj.

W fazie mistrzowskiej 12 drużyn tworzy 2 grupy (A i B) po 6 zespołów. Drużyny pomiędzy sobą rozegrają tylko po jednym spotkaniu, zwycięzcy pierwszej fazy 3 u siebie i 2 na wyjeździe. Finał mistrzostw rozegrają pomiędzy sobą zwycięzcy obu grup (jedno spotkanie) na neutralnym stadionie. W razie remisu w regulaminowym czasie gry od razu zostaną rozegrane rzuty karne. Wygrany uzyska awans do Copa Libertadores 2021.

Faza uzupełniająca również będzie się składała z 12 drużyn podzielonych na 2 grupy po 6 zespołów. Tutaj również zostanie pomiędzy drużynami rozegrany jeden mecz. Zwycięzcy obu grup zagrają ze sobą mecz finałowy (jedno spotkanie) na neutralnym stadionie. W razie remisu w regulaminowym czasie gry od razu zostaną rozegrane rzuty karne. Wygrany zagra z przegranym finału fazy mistrzowskiej, a stawkę będzie awans do Copa Sudamericana 2021.

Żadna drużyna nie zostanie zdegradowana podczas tego turnieju decyzją Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej (AFA).