Stadion


Estadio Alberto J. Armando, czyli popularna La Bombonera jest położona w Buenos Aires, w dzielnicy La Boca.

Kolorowa dzielnica La Boca w Buenos Aires

Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi, dzięki czemu wygląda jak pudełko czekoladek. La Bombonera jest znana z najbardziej żywiołowych kibiców na świecie. Kiedy skaczą, na trybunach czuć wibracje. Fani nazywają się La 12, czyli dwunasty zawodnik.

Boisko ma najmniejsze rozmiary, jakie dopuszcza FIFA: 105m x 68m.

 


Prace nad budową stadionu rozpoczęły się 18 lutego 1938 roku. Boca wtedy grała swoje domowe mecze na stadionie Ferro Carril Oeste.

boisko Ferro Carril Oeste Estadio Arquitecto Ricardo Etcheverri

Stadion Boca został otwarty 25 maja 1940 roku towarzyskim meczem z San Lorenzo, który Boca wygrała. Obiekt początkowo nazywał się Estadio Camilo Cichero (od nazwiska prezydenta Boca) i miał dwa piętra. W 1949 roku klub zdecydował się dobudować trzecie piętro, które zostało ukończone w 1953 r., po czym stadion został nazwany La Bombonera. Rok wcześniej zainstalowano na nim sztuczne oświetlenie, dzięki czemu Boca mogła rozgrywać mecze wieczorem i rozgrywano na niej spotkania międzynarodowe. Od tamtego czasu stadion nie był modernizowany, aż do 1995 roku.

Tak wyglądała niegdyś La Bombonera

W 1995 roku Prezydent Mauricio Macri zdecydował, że zostanie zburzona pionowa trybuna naprzeciwko platformy kolejowej Casa Amarilla, a zostanie zbudowana nowa, większa. Prace zostały ukończone w 1996 roku, a pojemność zwiększyła się z 49 000 do 57 395 miejsc. 27 grudnia 2000 roku zmieniono nazwę stadionu na Estadio Alberto J. Armando. Armando był prezydentem Boca w latach 70. Zamierzał przebudować Bombonerę, ale przeszkodziła mu w tym zła sytuacja polityczna i gospodarcza w Argentynie.

Dziś na La Bombonerze znajduje się 37 538 miejsc siedzących, 17 077 stojących, a 2780 miejsc znajduje się na pionowej trybunie. W środku stadionu znajduje się Museo de la Pasión Boquense otwarte przez prezydenta Macriego. W muzeum opisana jest historia Boca od 1905 roku aż do dziś.

W czerwcu 2009 roku mają rozpocząć się kolejne prace nad przebudową La Bombonery. Remont miał rozpocząć się w drugiej połowie 2008, jednak został przesunięty ze względu na śmierć prezydenta Pedro Pompillo. W nowej Bombonerze zostaną poprawione warunki dla dziennikarzy, kibiców oraz dla piłkarzy. Oprócz tego zwiększona zostanie pojemność do 64 000 miejsc


Ciekawostką jest fakt, że na stadionie znajduje się jedyna na świecie reklama Coca-Coli w żółto-niebieskich barwach, ponieważ oryginalne, czerwono-białe kojarzą się z River.

Tylko cztery brazylijskie zespoły pokonały Boca na La Bombonerze: Santos, Cruzeiro, Paysandu i Internacional

 

 

 


Facebook Comments

Zostaw odpowiedź