Kibice

KibiceBoca Juniors tradycyjnie uważany jest za klub argentyńskiej klasy pracującej, w przeciwieństwie do opierającego się na kibicach z zamożniejszych klas społecznych głównego rywala – Club Atlético River Plate.

W sierpniu 2005 klub miał 61000 członków posiadających kartę klubową. Rejestracje zostaly obecnie wstrzymane ze względu na ograniczoną pojemność stadionu. Boca głosi, że kibicuje mu połowa Argentyńczyków + jeden. Według przeprowadzanych szacunków liczba zwolenników Boca obejmuje 40% mieszkańców Argentyny.

Kibice Boca zwani są los xeneizes (czyli genueńczycy), gdyż na początku XX wieku klub założyli głównie imigranci włoscy z Genui. Słowo “xeneize” jest genueńskim odpowiednikiem włoskiego słowa “genovesi,” które oznacza “genueńczyk”.

Nazwa bosteros pochodzi od końskiego nawozu używanego w cegielni znajdującej się niegdyś w miejscu, gdzie dziś jest stadion La Bombonera. Początkowo było to określenie stosowane przez rywali, by obrazić zawodników i kibiców Boca Juniors. Później jednak przyjęło się wśród kibiców i do dziś jest często używane.

Ze względu na swoje kolory koszulka Boca zwana jest także la azul y oro (niebiesko-złota).

źródło: pl.wikipedia.orgFacebook Comments

Zostaw odpowiedź