Gimnasia La Plata vs Boca Juniors – nd. 22:30

Dzisiaj późnym wieczorem Boca Juniors zmierzą się na wyjeździe z Gimnasią La Plata, w spotkaniu ostatniej 19. kolejki sezonu Torneo Final 2014.

Patrząc realnie dzisiejsze spotkanie nie ma już żadnego znaczenia dla obu ekip. Teoretycznie jednak obie drużyny mają o co grać. Gospodarze mają jeszcze matematyczne szanse na mistrzostwo (31 pkt), ale pod warunkiem, że liderująca River Plate (34 pkt) przegra u siebie z Quilmes, a Esutiantes (32 pkt) stracą na wyjeździe punkty z Tigre. Zwłaszcza ten pierwszy scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

Jeżeli chodzi o Xeneizes to ich dobra forma na finiszu rozgrywek (zwycięstwa w 4 ostatnich i bez porażki w 7 ostatnich spotkaniach) spowodowała, że otworzyła się przed nimi możliwość zapewnienia sobie awansu do przyszłorocznego Copa Libertadores. Muszą jednak dzisiaj wygrać i muszą zostać spełnione następujące warunki:

* Estudiantes nie może wygrać z Tigre, San Lorenzo remisuje z Velezem, Lanus przegrywa Newell’s, a Xeneizes dwoma bramkami pokonują Gimnasię;
* Jeżeli Velez wygra z San Lorenzo, a Lanus pokona Newell’s to będzie brany pod uwagę bilans bramkowy i tu niestety Xeneizes mają +10 goli, przy +12 Lanus i +15 Velez i ciężko liczyć na kanonadę Bosteros z Gimnasią;
* gdyby w tabeli obejmującej punkty i gole zsumowane z Inicial 2013 i Final 2014 Bosteros zostaliby wyprzedzeni jedynie przez San Lorenzo, to wówczas muszą trzymać kciuki by El Ciclon triumfowali w trwającym Copa Libertadores 2014, bo wówczas jako triumfator zwolnią miejsce dla innej ekipy z Argentyny lub ekipa Eduardo Bauzy wygrała Superfinal 2014 ze zwycięzcą Final 2014, czyli prawdopodobnie River Plate. W tym drugim wariancie (sukces San Lorenzo w Superfinale) nawet drugie miejsce w poniższej tabeli dawałoby Bosteros awans.

1. San Lorenzo 60 + 12
2. Estudiantes 59 + 12
3. Vélez Sarsfield 58 + 15
4. Lanús 58 + 12
5. Boca Juniors 58 + 10

Wg. tabeli łącznej Inicial 2013 i Final 2014 awans zapewniony ma tylko ta z najlepsza. Poza tym awansuje triumfator Inicial 2014, Copa Argentina 2014, najlepsza argentyńska ekipa w Copa Sudamericana 2014 oraz zwycięzca Superfinal 2014 (mecz pomiędzy San Lorenzo i triumfatorem Final 2014).

Jak widać po matematycznych kalkulacjach Xeneizes mają szansę, ale podstawą jest wygranie w La Placie. Będzie to jednak ogromne wyzwanie dla ekipy Carlosa Bianchiego, bo została po ostatnim meczu z Lanus zdekompletowana kartkami i kontuzjami. Prawdopodobnie nie zagra aż 7! graczy, którzy wybiegli w podstawowym składzie w ostatnią niedzielę. Stąd skład będzie oparty na rezerwowych i młodzieżowcach. Za kartki pauzują Agustín Orion , Juan Forlín i Daniel Díaz. Miejsce tego pierwszego zajmie Emanuel Trípodi, a dwójkę środkowym defensorów zastąpi Claudio Perez z młodziutkim Dino Castagno. Z powodu kontuzji nie zobaczymy Cristiana Erbesa, Juana Romana Riquelme, Juana Manuela Martíneza i Emmanuela Gigliottiego. Dwóch pierwszych zastąpią, powracający po kartkowej pauzie Federico Bravo oraz Juan Sánchez Miño. W ataku zagrają Luciano Acosta z Claudio Riaño lub kolejnym młodzieżowcem Mauro Dalla Costą.

Gimnasia jeszcze przed 18 kolejką była liderem. Dwa ostatnie mecze praktycznie pogrzebały jej szanse na mistrzostwo (remis u siebie 0:0 z Lanus i porażka na wyjeździe 0:2 z Quilmes). Trener Pedro Troglio przygotował dwie zmiany w składzie w porównaniu do ostatniego meczu z Qulmes. W pomocy Ignacio Fernández zagra za Dardo Miloca, a w ataku Rodrigo Contreras za Facundo Pereyrę.

Przypuszczalne składy:

Gimnasia La Plata: 4-4-2
Fernando Monetti – Facundo Oreja, Osvaldo Barsottini, Juan Carlos Blengio, Lucas Licht – Maximiliano Meza, Franco Mussis, Ignacio Fernández, Javier Mendoza – Álvaro Fernández, Rodrigo Contreras.

Boca Juniors: 4-4-2
Emmanuel Trípodi – Hernán Grana, Claudio Pérez, Dino Castagno, Emanuel Insúa – Adrián Cubas, Federico Bravo, Juan Manuel Sánchez Miño, Nicolás Colazo – Luciano Acosta, Claudio Riaño (Mauro Dalla Costa).

Sędzia: Patricio Loustau.

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do oglądania spotkania poprzez Internet, na następujące strony internetowe:

Jeżeli jesteś wygodny to wejdź w zakładkę „Boca Juniors TV” gdzie redakcja umieści kanał transmitujący mecz.

Facebook Comments

Komentarze są wyłączone.