CL: Spacer z The Strongest

Boca Juniors pokonali na La Bombonera boliwijski The Strongest w ostatnim meczu fazy grupowej Copa Libertadores 2021. Xeneizes awansowali z drugiego miejsca do 1/8 finału tych rozgrywek. Grupową rywalizację wygrała ekwadorska Barcelona, która w ostatnim meczu pokonała u siebie 3:1 brazylijski Santos.

Bosteros przed meczem mogli zarówno wygrać grupę, jak i spaść na trzecie miejsce. Los awansu mieli jednak w swoich rękach i mecz musieli wygrać. By wyprzedzić w tabeli już pewną awansu Barcelonę musieli liczyć na ich porażkę u siebie z Santosem i sami musieli odnieść kilkubramkową wygraną. Z kolei Santos by awansować musiał wygrać i liczyć na brak wygranej Bosteros. Końcowa sytuacja w grupie stała się praktycznie jasna już po pierwszych połowach obu spotkań. Boca Juniors pewnie prowadzili już 2:0, a w Ekwadorze był remis. W tej sytuacji Santos praktycznie nie miał już szans na awans i ostatecznie poległ 1:3. Xeneizes natomiast przestali już wierzyć w pierwsze miejsce i zaaplikowali Boliwijczykom jeszcze tylko jednego gola i wygrali 3:0.

Jeżeli chodzi o przebieg spotkania to podobnie jak podczas pierwszego meczu w Boliwii Xeneizes błyskawicznie objął prowadzenie z outsiderem. Już w trzeciej minucie nieudane wybicie dogrania Carlosa Téveza dokonane przez obrońcę gości wykorzystał Agustín Almendra. Młody pomocnik huknął z pierwszej piłki zza szesnastego metra, a piłka odbita od poprzeczki wpadła do siatki. Pierwszy międzynarodowy gol tego 21-latka i zarazem pierwszy w obecnym sezonie. Szkoda, że po półgodzinie zawodów Almendra zszedł kontuzjowany. W 25 minucie blisko podwyższenia wyniku był Frank Fabra, lecz jego mocny strzał z ostrego kąta tylko obił słupek i piłka wyleciała poza boisko.

Tuż przed przerwą kolumbijska akcja pozwoliła Boca podwyższyć prowadzenie. 44 minuta – Edwin Cardona wrzucił futbolówkę w szesnastkę. Na boku pola karnego przejął piłkę Fabra i zagrał w pole bramkowe, skąd z najbliższej odległości do pustej siatki wycelował Sebastián Villa. Ciemnoskóry Kolumbijczyk trzeci raz wpisał się na listę strzelców podczas tej edycji Libertadores.

Na początku drugiej połowy Villa dołożył się jeszcze do dobicia boliwijskiego kopciuszka. W 56 minucie skrzydłowy popędził prawą flanką i dośrodkował na pole bramkowe, gdzie jego zagranie niefortunnie przeciął obrońca rywali Juan Valverde, adresując piłkę do własnej bramki. Boca nawet prowadząc trzema golami zdecydowanie przeważała. Ciekawszych okazji do trafienia jednak już brakowało. U epilogu starcia Fabra chciał z centrum pola karnego uderzyć na bramkę, lecz jego próbę wybił na korner znajdujący się obok defensor.

Na trzech golach gospodarze poprzestali. „Azul y Oro” jako jedyni tutaj zdobyli punkty w Boliwii, ale także u siebie odnieśli najniższe zwycięstwo przeciwko The Strongest.

Boca Juniors vs The Strongest – 3:0 (2:0)
1:0 Agustín Almendra (3′)
2:0 Sebastián Villa (44′)
3:0 Juan Valverde (sam. 56′)

Skład Boca Juniors: Esteban Andrada – Nicolás Capaldo (70′, Julio Buffarini), Carlos Zambrano, Carlos Izquierdoz (od 70′ [C]), Lisandro López, Frank Fabra – Alan Varela, Agustín Almendra (32′, Jorman Campuzano), Edwin Cardona (69′, Gonzalo Maroni) – Sebastián Villa (70′, Cristian Pavón), Carlos Tévez [C] (70′, Luis Vázquez)

Sędziował: Roberto Tobar (Chile).