CL: Santos vs Boca Juniors – śr. 23:15

Dzisiaj późnym wieczorem czasu polskiego Boca Juniors zmierzy się na wyjeździe z brazylijskim Santosem w rewanżowym spotkaniu 1/2 finału Copa Libertadores 2020. Pierwszy mecz w ubiegłym tygodniu w Buenos Aires zakończył się bezbramkowym remisem. Mecz jako arbiter główny poprowadzi Wilmar Roldán z Kolumbii, a za VAR będzie odpowiadał Julio Bascuñán z Chile.

Wynik pierwszego spotkania faworyzuje Santos, ale Boca Juniors już wielokrotnie w przeszłości pokazali, że potrafią rywalizować z brazylijskimi ekipami i to na wyjazdach. Ogólnie z 20 rozegranych dwumeczy Xeneizes wygrali 20, a tylko 3-krotnie schodzili pokonani. Sztuka ta udała się w finale 1963 roku Santosowi, w półfinale 2008 roku Fluminense i w finale 2012 roku Corinthians. Ponadto Bosteros do awansu wystarczy każdy bramkowy remis.

Boca Juniors 6-krotnie wywalczyli Copa Libertadores , ale od ostatniego triumfu w 2007 roku upłynęło już wiele czasu. Nic dziwnego, że jest to wręcz obsesją dla władz klubu. Niech dobrym omenem będzie fakt, że wówczas Bosteros również prowadził Miguel Angel Russo, a obecny wiceprezydent Juan Roman Riquelme błyszczał na boisku.

Trener Miguel Angel Russo jeszcze nie ujawnił wyjściowej “11”. Kontuzję wyleczył już defensywny pomocnik Jorman Campuzano, który urazu nabawił się 3 stycznia w Superclasico. Nie wiadomo jednak czy trener zdecyduje się by Kolumbijczyk już dzisiaj zaczął mecz od początku w wyjściowym składzie. Z tego powodu jest jedna niewiadoma odnośnie linii pomocy. Brak Campuzano oznacza grę Diego Gonzáleza i Eduardo Salvio. Jego obecność oznacza brak jednego z nich.

Santos wystąpi osłabiony brakiem bramkarza Johna oraz obrońcy Wagnera. U obu po pierwszym meczu ogłoszono obecność koronawirusa. Sporo było przy tym kontrowersji o czym pisaliśmy tutaj.

Finał zostanie rozegrany 30 stycznia na słynnej brazylijskiej Maracanie w Rio de Janeiro. Pierwszym finalistą jest Palmeiras, które w ciężkich bólach wyeliminowało River Plate. Po porażce 0:3 u siebie Millonarios dzisiejszej nocy zdecydowanie dominowali nad rywalem i byli bardzo blisko odrobienia strat. Ostatecznie wygrali 2:0 i do finału awansowało Palmerias.

Historia bezpośrednich spotkań

Obie ekipy spotkały się ze sobą 5-krotnie w historii w rozgrywkach Copa Libertadores oraz aż 8-krotnie w spotkaniach towarzyskich. Aż 10 z tych spotkań odbyło się przed 1972 rokiem, gdy w Santosie brylował legendarny Pele. Nie licząc meczu sprzed tygodnia dwa ostatnie pojedynki miały miejsce w finale Copa Libertadores 2003. Wówczas Bosteros u siebie wygrali 2:0 po dwóch trafieniach Marcelo Delgado, a na wyjeździe 3:1. Co ciekawe w tym drugim meczu pierwszego gola strzelił 19-letni wówczas Carlos Tevez. Tym samym Boca Juniors zrewanżowali się Santosowi za porażkę w finale 1963 roku, gdy oba mecze przegrali 2:2 i 1:2. Ogólnie bilans jest nieco korzystniejszy dla Brazylijczyków, Boca wygrali 4 razy, Santos 6, a w 3 spotkaniach był remis, w bramkach 20 do 24 dla Santosu.

Przypuszczalne składy:

Santos: Joao Paulo – Pará, Lucas Veríssimo, Luan Peres, Felipe Jonatan – Alison, Diego Pituca, Jefferson Soteldo – Marinho, Kaio Jorge, Lucas Braga.

Boca Juniors: Esteban Andrada – Leonardo Jara, Lisandro López, Carlos Izquierdoz, Frank Fabra – Eduardo Salvio, Jorman Campuzano (Diego González), Nicolás Capaldo, Sebastián Villa – Franco Soldano, Carlos Tevez.

Sędzia: Julio Bascuñán (Chile).

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do oglądania spotkania poprzez Internet, na następujące strony internetowe:

Facebook Comments

Komentarze są wyłączone.