BOCA ZWYCIĘŻA PUCHAR LIGI!

Rewanż za finał pierwszej edycji Pucharu Ligi sprzed trzech lat powiódł się! W finale tych rozgrywek Boca Juniors znów spotkała się z Tigre i tym razem rozbiła beniaminka 3:0, dokonując wspaniałej vendetty za przegrany finał z 2019! To drugie trofeum tej rangi zdobyte przez “Xeneizes”!

Estadio Mario Kempes (Cordóba)

Boca Juniors vs Tigre 3:0 (1:0)

Gole – Marcos Rojo (45+4′), Frank Fabra (68′), Luis Vázquez (86′)

Było to już drugie majowe spotkanie między tymi klubami. Pierwsze, na początku miesiąca “Bosteros” wygrali 2:0 na terenie rywala w ostatniej kolejce fazy grupowej Copa de Liga Profesional. Teraz piłkarze ze stadionu La Bombonera jeszcze bardziej dali do wiwatu, rozbijając Tigre aż 3:0!

Odwet za przegrany trzy lata wstecz finał Copa de Superliga dokonany więc został z nawiązką! Boca rozbiła team napiszkowany własnymi wychowankami!

Podczas pierwszej odsłony groźniejsze okazje praktycznie tworzyła wyłącznie ekipa Sebastiána Battaglii, choć rywalizacja teoretycznie wyglądała na bardzo wyrównaną.

W 13 minucie groźny strzał z rzutu wolnego Sebastiána Villi wybił Gonzalo Marinelli. Za chwilę podczas rzutu rożnego goalkeeper Tigre wyłapał też zbyt słabą próbę głową Carlosa Izquierdoza.

Do siatki w 18 minucie trafił Darío Benedetto, ale sędzia po konsultacji ze stanowiskiem VAR zauważył pozycję spaloną snajpera i bramki nie zaliczył.

Tuż przed przerwą, Boca nareszcie zadała cios. W czwartej doliczonej minucie Villa dośrodkował z kornera, po czym główką uderzył Marcos Rojo. Piłka wyślizgnęła się z rąk Marinelliego, żeby minąć linię bramkową.

Goalkeeper Tigre wyłuskał futbolówkę, kiedy ta wyraźnie minęła całym obwodem przekroczyła rzeczoną linię. Tak oto “Bosteros” uzyskali gola do szatni na wagę prowadzenia! Natomiast Rojo po raz drugi podczas Copa de Liga Profesional 2022 wpisał się na listę strzelecką.

Od początku drugiej odsłony najpopularniejszy klub Argentyny starał się iść za ciosem. W 49 minucie podczas przeprowadzania akcji zainicjowanej rzutem wolnym Eduardo Salvio spudłował ze łba obok bramki.

Chwilę potem Kolumbijczyk Villa przymierzył zza pola karnego, lecz futbolówka odbita od defensora oponentów także minęła cel.

Ubiegłoroczny mistrz drugiej ligi szukał wyrównującego trafienia i kto wie, jakby dalej potoczyły się losy finału, gdyby nie indolencja wypożyczonego z Boca napastnika Mateo Retegui’ego.

Ów młody napastnik nie potrafił lub nie miał serca, żeby zadać cios macierzystemu klubowi. Kiedy mijała godzina zawodów jego niskie uderzenie z ubocza 16-tki wybił Agustín Rossi.

Za moment kontynuacja akcji i Retegui na terenie pola bramkowego pomylił się głową z jakże bliskiej odległości.

Kilka minut później podczas rzutu rożnego Retegui chciał na terenie pola bramkowego wręcz wbiec z piłką do siatki, korzystając ze złej interwencji Rossiego, lecz znów feralnie pomylił się obok słupka.

Te zaprzepaszczone szanse 23-letniego atakującego brutalnie zemściły się na “Matadorach”.

W 68 minucie Frank Fabra fenomenalnie przyrżnął z dystansu, a futbolówka odbita od słupka wleciała do siatki! Kolumbijczyk także drugi raz strzelił w tym Pucharze Ligi.

Boca podwyższyła zaliczkę, dystansując zdecydowanie słabszego beniaminka.

Po 80 minucie jeszcze Óscar Romero posłał piłkę zbyt wysoko zza szesnastki. Chwilę potem przy ataku Tigre głową niecelnie przymierzył Ijiel Protti.

“Genueńczycy” u samego kresu batalii dobili przeciwnika, w efektownym stylu stawiając kropkę nad “i”.

W 86 minucie Sebastián Villa dla odmiany skutecznie dośrodkował z rzutu wolnego, dzięki czemu na terenie pola bramkowego zmiennik Luis Vázquez celną główką ustalił rezultat na 3:0. Młody atakujący zatem zdobył trzy gole przez cały czempionat.

Pokonani zaś w dodatkowym czasie odhaczyli jeszcze pudło obok bramki ze środka szesnastki biegnącego sam na sam Prottiego. “Azul y Oro” zatem rozbili Tigre bez jakichkolwiek kompromisów!

Skład Boca Juniors: Agustín Rossi – Luis Advíncula, Carlos Izquierdoz [C], Marcos Rojo, Frank Fabra – Guillermo Fernández (87′, Cristian Medina), Alan Varela (88′, Jorman Campuzano), Óscar Romero (87′, Aaron Molinas) – Eduardo Salvio (60′, Juan Ramírez), Darío Benedetto (77′, Luis Vázquez), Sebastián Villa

Sędziował: Darío Herrera

Klub posiadający najwięcej kibiców w Argentynie zdobył swój drugi Puchar Ligi. Pierwszy wywalczyli w styczniu zeszłego roku, a teraz stali się najbardziej utytułowanym zespołem we wszystkich kampaniach pod szydlem tych rozgrywek.

Rewanż na Tigre za wtopę sprzed trzech lat wyszedł nadzwyczajnie! W nagrodę za zdobycie Copa de Liga Profesional drużyna Boca Juniors na pewno wystąpi w fazie grupowej Copa Libertadores 2023!

To 72 oficjalne trofeum w dziejach Boca Juniors!

Pierwszą część sezonu niebiesko-złota ekipa zwieńczy w czwartek, kończąc fazę grupową bieżącego Pucharu Wyzwolicieli. Wówczas “Xeneizes” ugoszczą na La Bombonera kolumbijski Deportivo Cali.

Tylko zwycięstwo pozwoli najpopularniejszemu klubowi Argentyny przejść do 1/8 finału elitarnego turnieju.

••••••

KOŃCOWA KLASYFIKACJA STRZELCÓW COPA DE LIGA PROFESIONAL 2022:

10 goli – Mauro Boselli (Estudiantes La Plata)

9 goli – Martín Cauteruccio (Aldosivi)

8 goli – Cristian Tarragona (Gimnasia La Plata), Julián Álvarez (River Plate), Enzo Copetti (Racing Club)

7 goli – Darío Benedetto (Boca Juniors), Miguel Ángel Merentiel (Defensa y Justicia), Sebastián Lomónaco (Arsenal de Sarandí), Matías Cóccaro (Huracán), Renzo López (Central Córdoba), Lucas Janson (Vélez Sarsfield), Enzo Fernández (River Plate)

6 goli – Martín Ojeda i Ezequiel Bullaude (obaj Godoy Cruz), Leandro Díaz (Estudiantes La Plata), Javier Correa (Racing Club), Gabriel Ávalos (Argentinos Juniors)

5 goli – Sebastián Villa (Boca Juniors), Salomón Rodríguez (Godoy Cruz), Giuliano Galoppo (Banfield), Jonathan Torres (Sarmiento de Junín), Pablo Magnín (Tigre), Lucas Beltrán (Colón), Brahian Alemán (Gimnasia La Plata), Neri Bandiera (Barracas Central).