Boca Juniors zagra przeciwko Barcelonie!

1gamper1

Co prawda mistrzowie Argentyny już pod koniec zeszłego roku otrzymali zaproszenie od zarządu FC Barcelony do rozegrania z nią meczu podczas zbliżającej się edycji Trofeo Joan Gamper, ale dopiero teraz – pod koniec lipca oficjalnie zostało potwierdzone rozegranie meczu Boca z „Dumą Katalonii”. Starcie zostanie przeprowadzone dnia 15 sierpnia na stadionie Camp Nou.

Będzie to szósty udział „Xeneizes” w słynnym katalońskim turnieju towarzyskim. Dotychczas Boca trzykrotnie startowała tu, kiedy w Pucharze Gampera brały udział cztery drużyny – miało to miejsce w latach 1967, 1977 i 1984. Wówczas za każdym razem Argentyńczycy zajmowali trzecie miejsce.

W najnowszej historii, kiedy uczestniczą już tylko dwie drużyny i miniturniej sprowadza się do rozegrania zaledwie jednego meczu Boca Juniors dwukrotnie grała na katalońskiej arenie – w 2003 i 2008. W 2003 zremisowała 1:1, aby następnie przegrać w serii rzutów karnych. Natomiast edycję 2008 „Bosteros” zapamiętali wyjątkowo nieprzyjemnie – ulegli Barcelonie 1:2, chociaż do 93 minuty prowadzili 1:0!

Jak widać Boca dwukrotnie była naprawdę bliska tryumfu nad wielką „Barçą”, ale ostatecznie zabrakło szczęścia. Do trzech razy sztuka?

Bardzo rzadko zdarza się, aby barcelończycy nie zdobyli tegoż trofeum. Na przeprowadzone od 1966 roku 52 edycje „Blaugrana” wygrała aż 40. Ostatni raz nie udało się jej dokonać tego w roku 2012, kiedy uległa 0:1 włoskiej Sampdorii.

Drużyny latynoskie są chętnie zapraszane przez Barcelonę do stoczenia boju o Puchar Gampera. W poprzednich pięciu latach katalońska ekipa aż trzykrotnie mierzyła się przeciwko nim. Statystyka wyjątkowo nie przemawia za Latynosami – w 2013 Barcelona zdeklasowała 8:0 brazylijski Santos, w 2014 rozgromiła 6:0 meksykański Club de León, zaś rok temu złupiła 5:0 innych Brazylijczyków – Chapecoense.

Warto jednak zauważyć, iż FCB z biegiem czasu osiągała coraz to niższe wygrane. W najgorszym razie zatem Boca nie powinna przegrać wyżej, niż 4:0. A może chłopcy Guillermo Barrosa Schelotto nawiążą równorzędną walkę ze światowym gigantem, jak miało to miejsce w 2003 i 2008?

Jest szansa, albowiem dzisiaj „Azul y Oro” posiadają najlepszą ekipę od co najmniej dekady, a na pewno od ostatniego zdobycia Copa Libertadores w 2007.

Facebook Comments

Zostaw odpowiedź