Battaglia przejmuje ster

Miguel Ángel Russo został zwolniony z posady trenera Boca Juniors po fatalnym początku sezonu. Od siódmej kolejki ligowej zastąpi go Sebastián Battaglia, trenujący dotąd klubowe rezerwy.

Russo odnotował zaledwie jedną wygraną w regulaminowym czasie gry podczas swoich ostatnich szesnastu starć na czele pierwszej drużyny Boca! Nic dziwnego więc, że zarząd w końcu podziękował mu za współpracę.

Mający za sobą bogatą trenerską odyseję 65-latek szkolił zawodników “Niebiesko-Złotych” przez nieco półtora roku (od początku 2020). W tym czasie zdobył z Boca Juniors mistrzostwo Argentyny (marzec 2020) oraz Copa Diego Maradona (styczeń 2021). Dotarł także do półfinału Copa Libertadores 2020+1 oraz do półfinału Copa de Liga Profesional 2021. To ostatni do dziś strateg, który zwyciężył Puchar Wyzwolicieli z najpopularniejszym klubem Argentyny (w 2007).

40-letni Battaglia dotychczas jako samodzielny szkoleniowiec na profesjonalnym szczeblu trenował tylko raz – pod koniec sezonu 2017/2018 dowodził drugoligowym zespołem Almagro, z którym zaliczył nieudaną walkę o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Szlify trenerskie zbierał jako asystent Julio Césara Falcioniego w Banfield.

Podczas bieżącej kampanii prowadził już Boca w ligowych spotkaniach drugiej i trzeciej kolejki przeciwko wspomnianemu Banfield oraz San Lorenzo de Almagro, podczas gdy niemal cały pierwszy team włącznie ze sztabem szkoleniowym musiał odbywać kwarantannę po powrocie do Argentyny wskutek pamiętnych ekscesów na ziemi brazylijskiej, po odpadnięciu z Copa Libertadores.

Licencję trenerską Battaglia wyrobił sobie już w 2015 roku, ale na swoją kolej jako pierwszy trener w liczącym się klubie musiał czekać aż do teraz.

Jest najbardziej utytułowanym człowiekiem w dziejach “Bosteros” – jako piłkarz (był defensywnym pomocnikiem i grał dla Boca w latach 1998-2003, potem zaliczył krótką przerwę na hiszpański Villarreal, aby znów przyodziewać barwy “Azul y Oro” w latach 2005-2011) zdobył aż siedemnaście oficjalnych trofeów na La Bombonera.

Karierę piłkarską “de facto” skończył w grudniu 2011 roku, ale oficjalnie jej kres ogłosił a 2012. Marzenia o dalszej grze w futbol pokrzyżowała mu poważna kontuzja kolana.

Sobotniej nocy domowym bojem przeciwko Patronato “Seba” rozpocznie stałą pracę w roli opiekuna pierwszej ekipy Boca. Póki co będzie trenerem drużyny do końca bieżącego roku. Ile zdobędzie skalpów jako szef sztabu szkoleniowego “Xeneizes”

Facebook Comments

Komentarze są wyłączone.